بخشش کل اموال به همسر بعد از فوت چگونه ممکن است؟ (3)

بخشش کل اموال به همسر بعد از فوت چگونه ممکن است؟ (3)

گفته شد که برای بخشش کل اموال به همسر بعد از فوت سه روش قابل بحث است. بخشیدن (هبه) کل اموال قبل از فوت ، وصیت نسبت به کل اموال و دارایی (میراث) و صلح عمری نسبت به کل اموال و دارایی. گفته شد که هیچ یک از دو روش نخست، کامل نیست. موضوع این مقاله ارزیابی روش سوم است.

هبه کل اموال قبل از فوت - بخشش کل اموال به همسر - میراث - صلح عمری
بخشش کل اموال (میراث) به همسر برای بعد از فوت چگونه ممکن است؟

 روش سوم) صلح عمری نسبت به کل اموال و دارایی
روش صلح عمری در واقع ترکیب چند قرارداد است. قرارداد اصلی ، همان قرارداد (عقد) صلح است. به موجب این قرارداد شخص می تواند تمام یا بخشی از اموال خود (میراث) را به هر شخصی که مایل بود منتقل کند. فرقی نمی کند که در مقابل این واگذاری و انتقال اموال ، چیزی به عنوان عوض دریافت کند یا خیر.
اثر صلح بلاعوض شبیه همان بخشش (هبه) است که قبلاً مورد بحث قرار گرفت با این تفاوت مهم که صلح بر عکس هبه قابل رجوع نیست. یعنی کسی که از طریق صلح مالی را به دیگری منتقل کرد نمی تواند از صلح رجوع کند و مال مورد صلح را پس بگیرد. در حالی که هبه در بسیاری موارد قابل رجوع است.
با وجود این عقد صلح همه خواسته­‌های شخصی که بخواهد کل اموال و دارایی اش را برای بعد فوت به همسر یا شخص دیگری واگذار کند کافی نیست. زیرا معمولاً چنین شخصی دو خواسته مهم دارد. اول این که در زمان حیات خود ، حق هرگونه استفاده و دخل و تصرفی در اموال مورد نظر داشته باشد. دوم اینکه اگر به هر دلیلی از بخشش منصرف شد یا مایل بود در نوع بخشش تغییری ایجاد کند ، این اختیار را داشته باشد.
برای این منظور پیشنهاد حقوقدانان این است که شرایط مورد نظر در ضمن عقد صلح ذکر شود. مثلاً شرط شود که مصالح ( در اینجا منظور همان شخصی است که قصد دارد اموالش را برای بعد از فوت به همسر یا شخص دیگری ببخشد) ، تا زمانی که زنده است حق دارد هرگونه استفاده و دخل و تصرفی در اموال مورد نظر (مورد صلح) داشته باشد. این حق در قالب عقدی به نام «حق انتفاع یا عمری» و در ضمن عقد صلح تنظیم می شود. همچنین ممکن است در ضمن عقد صلح شرط شود که مصالح در مدت معینی حق فسخ یک جانبه عقد را داشته باشد. برای اختیار فروش و اجاره و غیره نیز می توان در ضمن عقد صلح از قالب حقوقی وکالت استفاده کرد.

نکات پایانی بخشش کل اموال به همسر

بخشش کل اموال به همسر برای بعد از فوت چگونه ممکن است؟ - صلح عمری
دفتر وکالت وداوری علمی – بخشش کل اموال به همسر برای بعد از فوت چگونه ممکن است؟ – صلح عمری

1) در روش صلح عمری برای بخشش کل اموال به ، شخصی که قصد دارد اموالش را برای بعد از فوتش به همسر یا شخص دیگری ببخشد ، هم زمان با امضای قرارداد ، بخشش را انجام داده است ولی حق استفاده از اموال مورد صلح کماکان برای او محفوظ می ماند.
2) صلح عمری از طریق تنظیم سند رسمی صلح در دفاتر اسناد رسمی انجام می شود.
3) پیش بینی حق انتفاع بصورت عمری (حق استفاده از اموال تا پایان عمر مصالح) ، پیش بینی حق فسخ صلح و پیش بینی وکالت و نمایندگی جامع برای مصالح شرایط حتمی و لازم در این روش است.
4) مطابق مقررات فصل هفدهم قانون مدنی (مصوب 1307) صلح یکی از اقسام عقود و قراردادها است و برای استفاده از این قالب قانونی ، لازم نیست بین طرفین اختلافی وجود داشته باشد.
با توجه به پیچیدگی موضوع بهتر است قبل از مراجعه به دفتر اسناد رسمی ، با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید. آگاهی کامل از آثار و احکام حقوقی عملی که قصد انجام آن را دارید حق شماست.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

مقالات مرتبط با بخشیدن کل اموال به همسر:

بخشیدن (هبه) کل اموال و دارایی قبل از فوت

وصیت نسبت به کل اموال و دارایی (میراث)

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

14 دیدگاه ارسال گردیده است

مهدیارسال شده در 12:14 ق.ظ - مارس 3, 2021

هزینه تنظیم یک همچین وصیتنامه ای چقدر است

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 11:50 ق.ظ - مارس 3, 2021

  با سلام و سپاس از همراهی شما
  تنظیم سند صلح عمری از طریق دفاتر اسناد رسمی انجام می شود و هزینه آن نیز با توجه به نوع و ارزش اموال بر اساس تعرفه قانونی تعیین می گردد. لکن نظر به اهمیت اطلاع از آثار و احکام صلح عمری قبل از مراجعه به دفترخانه، مشاوره با وکیل دادگستری توصیه می شود.

حسینارسال شده در 8:58 ب.ظ - آگوست 17, 2021

سلام. همسرم من 6سال پیش سندغیررسمی برای من نوشته و یک خانه به بنده داده
درسندقیدکرده ک به عنوان هدیه بخشیده به من
حالا یک ساله ک شوهرم فوت کرده. من یک پس دوازده ساله هم دارم
حال پدرومادر ش ک درقیدحیات هستندمیتونن این سندروفسخ کنن؟؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 7:13 ق.ظ - آگوست 19, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  به لحاظ قانونی هبه (بخشش) بعد از فوت غیر قابل رجوع (غیر قابل فسخ) است. بنابراین مالی که همسر شما در زمان حیاتش به شما بخشیده، متعلق به شماست و پدر و مادر ایشان و دیگر ورثه حقی نسبت با آن ندارند. اما در صورت اختلاف با توجه به عادی بودن سند، لازم است دادگاه هبه را تأیید کند.

ناشناسارسال شده در 11:39 ب.ظ - آگوست 25, 2021

سلام قطعه زمینی بایک نفربرای ساختمان دادموزمین دیگری گرفتم الان فوت کرده وصیت نامه نوشته بخشیدم فرزندش میگه پدرم بخشیده من نمیدم میتواندیانه

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 5:18 ب.ظ - آگوست 26, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  این که حقیقت امر چه بوده و نحوه نگارش متن وصیت نامه مهم است؛ زیرا:
  وصیت تا یک سوم داراییِ شخص نافذ است. اما اگر بخشش در زمان حیات انجام شده و در وصیت نامه این بخشش تأیید شده است، کل مال بخشیده شده متعلق به شماست.

   رضاارسال شده در 4:19 ب.ظ - دسامبر 8, 2021

   سلام خسته نباشید وقت بخیر
   من خاله ام قصد داره بوسیله وصیت نامه تایپ شده هر چه که از همسرش بهش ارث رسیده +پول بانکی اش بده به من آیا تنظیم اینگونه برگه در دادگاه حقوقی بعدا مشکلی پیش نمیاد اعتبار قانونی داره مثلا کل اموال 10 میلیارد است می تونه در قید کنه گیر من بیاد
   راهنمایی کنید متشکرم

    – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:48 ق.ظ - دسامبر 10, 2021

    سلام و سپاس از همراهی شما
    وصیت تا یک سوم دارایی شخص معتبر است. بیشتر از یک سوم منوط به موافقت سایر ورثه است. بهتر است وصیتنامه بصورت رسمی (در دفتر اسناد رسمی) تنظیم شود.

فرزان اعتمادیارسال شده در 10:28 ب.ظ - اکتبر 2, 2021

با سلام و عرض خسته نباشید
همسر یکی از دوستانم می‌خواهد که بعد از مرگش همه اموالش به همسرش برسد و به پدر و مادرش هیچ چیزی از اموالش نرسد اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید
باتشکر از شما

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 11:02 ق.ظ - اکتبر 3, 2021

  سلام و سپاس از همراهی شما
  بهترین روش برای رسیدن به هدف فوق، روش «صلح عمری» است. برای تنظیم سند صلح عمری لازم است به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. برای آگاهی از مفهوم دقیق صلح عمری، آثار و نتایج آن می توانید با وکیل دادگستری مشاوره کنید.

م.قربانیارسال شده در 12:23 ب.ظ - نوامبر 16, 2021

با سلام همسرم میخواهد اموال که شامل ۲ واحدمسکونی رو صلح عمری بزند برای من تا بعد مرگ در اختیار من باشد .۲ واحد مسکونی فاقد سند و به صورت نسق میباشددبه ما گفتن لازم نیست ثبت اسناد برویم برای قرار داد چون ملک سند دار نیست .فقط بنگاه معاملاتی بریم اونجا نوشته بشه کافیه .ایا چنین چیزی درسته ؟چون ملک سند دار نیست فقط نوشتن صلح عمری در بنگاه مدرک قابل قبولی هست ؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 9:04 ق.ظ - نوامبر 20, 2021

  سلام و سپاس از همراهی شما
  با توجه به مبانی قانونی و رویه قضایی، صلح عمری، در صورتی اعتبار و آثار کامل حقوقی دارد که با تنظیم سند رسمی انجام شود. بنابراین اگر به دلیل عدم امکان تنظیم سند رسمی، از طریق تنطیم سند عادی (در دفتر معاملات املاک یا بدون مراجعه به دفتر معاملات املاک بین طرفین) انجام شود و اختلافی حاصل شود، ممکن است بعداً برای اثبات صحت آن نیاز به طرح دعوی در دادگاه باشد. در هر صورت پیشنهاد می شود برای تنظیم متن دقیق حقوقی و اطلاع از آثار و احکام صلح عمری با وکیل دادگستری مشورت کنید.

ناشناسارسال شده در 9:05 ق.ظ - مارس 7, 2022

سلام خسته نباشید..پدربزرگ‌من چند سال پیش یک قطعه زمین به زن خودش بخشش میکنه بابت مثلا ۴۰سال زندگی…مادر بزرگ من چند ساله فوت میکنه ولی پدربزرگ من زنده هست هنوز..ایا پدربزرگ من الان اختیار کامل خرید فروش این زمین رو داره یا نه؟ یا بچه هاش ارث میبرن از زمین ؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 6:14 ب.ظ - مارس 7, 2022

  سلام و سپاس از همراهی شما
  به لحاظ قانونی:
  اولاً) هبه (بخشش) قابل رجوع (قابل فسخ) است.
  ثانیاً) برای کامل شدن هبه (بخشش) لازم است عین موهوبه (مال بخشیده شده) به طرف تحویل داده شده باشد. (به اصطلاح قانونی به قبض یا تصرف داده شده باشد)
  در این صورت (بر فرض که هبه انجام شده و زمین به تصرف مادر بزرگ هم داده شده)، بعد از فوت، هبه غیر قابل رجوع شده و در نتیجه کلیه ورثه مادر بزرگ ارث خواهند برد.
  اما اگر زمین قبل از فوت به تصرف مادر بزرگ داده نشده، با فوت ایشان هبه باطل شده است.

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید