خدمات تخصصی دعاوی و قراردادهای ملکی و ثبتی

خدمات تخصصی دعاوی و قراردادهای ملکی و ثبتی به لحاظ کاربردی در دو بخش مستقل قابل ارائه اند. لکن معتقدیم به دلیل ارتباط تنگاتنگ و نقش مکملی که نسبت به هم دارند، توجه توأم به هر دوی آنها فوق العاده مؤثر و کارآمد است.

ضرورت بهره مندی از کارشناس رسمی در دعاوی پیچیده ملکی

درست است که طرح و تعقیب دعاوی ملکی و دفاع در قبال این دعاوی بصورت تخصصی توسط وکلای دادگستری با تجربه و تخصص در این حوزه به عمل می آید لکن در دعاوی پیچیده ملکی ، ضرورت استفاده از خدمات تخصصی کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی انکار ناپذیر است.

به عنوان مثال اگر مالکین دو ملک مجاور در خصوص حد و مرز ملک اختلاف داشته باشند یا بین خریدار و فروشنده بر سر مساحت دقیق ملک ثبت شده ای اختلاف نظر وجود داشته باشد ، استفاده از خدمات تخصصی کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی اجتناب ناپذیر است.

ضرورت بهره مندی کارشناسان ثبتی از تجربه و دانش وکیل دادگستری

متقابلاً درست است که ارائه کلیه خدمات امور ثبتی از قبیل رسيدگي و تشخيص صحت جريان ثبتي املاك و اسناد ، تشخيص حدود ثبتي املاك ، رسيدگي و تشخيص صحت انجام تشريفات افراز املاك ، ارزيابي املاك موضوع مواد 147-148 اصلاحي قانون ثبت ، ارزيابي املاك موضوع قانون و آئين نامه تعيين تكليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمانهاي فاقد سند رسمي و نقشه برداری ثبتی توسط کارشناس با تجربه و متخصص در امور ثبتی انجام می شود لکن ضرورت استفاده از دانش و تجربه وکیل دادگستری آشنا با ضواط و مقررات ثبتی برای ارائه مشاوره ثبتی جامع و راهنمایی دقیق مراجعین به منظور انتخاب سریع ترین و کم هزینه ترین مسیر احقاق حق انکار ناپذیر است.

مخصوصاً که به تجربه ثابت شده است حتی در دعاوی ملکی معمول و به ظاهر ساده (مانند الزام به تنظیم سند رسمی ، خلع ید ، اعلام بطلان معامله ، ابطال سند ، تأیید فسخ قرارداد ، الزام به تحویل مبیع و …) علاوه بر تسلط به مبانی قانونی ، آشنایی دقیق به رویه قضایی محاکم ، نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مخصوصاً که به تجربه ثابت شده است حتی در دعاوی ملکی معمول و به ظاهر ساده (مانند الزام به تنظیم سند رسمی ، خلع ید ، اعلام بطلان معامله ، ابطال سند ، تأیید فسخ قرارداد ، الزام به تحویل مبیع و …) علاوه بر تسلط به مبانی قانونی ، آشنایی دقیق به رویه قضایی محاکم ، نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

بنابراین بهتر است در عموم دعاوی ملکی قبل از هر اقدامی با وکیل با تجربه و تخصص در امور ملکی مشاوره نمایید و در دعاوی پیچیده ملکی علاوه بر مشاوره با وکیل از مشاوره با کارشناس با تجربه و متخصص در امور ثبتی نیز بهره گیری نمایید.

ضرورت مشاوره با کارشناس ثبتی و وکیل با تجربه و تخصص در امور ملکی در زمان تنظیم قرارداد

در صورتی که قصد تنظیم هر نوع قرارداد ملکی (اعم قرارداد خرید و فروش یا پیش خرید یا یا حتی اجاره زمین ، ساختمان یا آپارتمان و یا قرار داد مشارکت در ساخت یا پیش فروش و … ) داشته باشید مشاوره با وکیل دادگستری باتجربه و تخصص در امور ملکی و تنظیم قرارداد ، موجب اطمینان خاطر شما خواهد بود.

کافی است سری به دادگاه ها بزنید و از انبوه پرونده های ملکی آگاه شوید که چگونه هزاران نفر را نالان و سرگردان کرده است. افرادی که به دلیل عدم آشنایی به مسائل حقوقی قربانی ناآگاهی خود و یا سوء استفاده طرف مقابل شده اند.

هدف از مشاوره حقوقی و ثبتی به هنگام تنظیم قرارداد ملکی این است که با استفاده از دانش و تجربه وکیل و کارشناس با تجربه و تخصص ، در درجه اول از افتادن در دام کلاهبرداران ملکی پیشگیری شود. در درجه دوم ، جنبه های فنی و حقوقی موضوع دقیقاً بررسی و از امضای قراردادهای با خطر (ریسک) بالا پیشگیری گردد. در درجه سوم، در قراردادهای معقول و متعارف به دور از هرگونه وسواس و احتیاط غیر متعارف، پیش بینی های حقوقی لازم به عمل آید و قراردادها به گونه ای تنظیم شود که طرفین نفع خود را در پایبندی به مفاد قرارداد ببینند نه در نقض عهد و شانه خالی کردن از تعهدات قانونی و قراردادی خود. و سرانجام این که، اگر در عمل به هر دلیلی یکی از دو طرف قرارداد از ایفای تعهداتش خودداری نمود ضمانت اجرای دقیق و راهکار صریح و مطمئن برای احقاق حق طرف مقابل وجود داشته باشد.

در دفتر وکالت و داوری علمی علاوه بر مشاوره تخصصی حقوقی و ثبتی در حوزه های مختلف، امکان مشاوره «هم زمان» با وکیل پایه یک دادگستری با تجربه و تخصص در دعاوی ملکی و کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی فراهم است.