حق انتخاب وکیل یکی از حقوق اساسی ملت است!

به موجب اصل 35 قانون اساسی «در همه دادگاه ها طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد».

معمولاً وکیل پایه یک دادگستری مانند قاضی دادگستری از بین دانش آموختگان رشته حقوق و از طریق آزمون ورودی انتخاب می شود؛ البته پس از گذراندن حدود 18 ماه دوره کارآموزی وکالت تحت سرپرستی یک نفر وکیل با سابقه و پس از موفقیت در آزمون های کتبی و شفاهی (اختبار) و انجام مراسم تحلیف (اتیان سوگند).

برخی از وکلای دادگستری نیز تحت شرایطی از بین استادان حقوق ، قضات بازنشسته یا کارشناسان حقوقی بارنشسته و …  انتخاب می‌شوند.

بنابراین، لزوماً وکیل پایه یک دادگستری علاوه بر کسب مدارج عالی دانشگاهی در رشته حقوق، به لحاظ عملی نیز از پشتوانه تجربی لازم برخوردار است. 

بر این اساس ، اصولاً هر وکیل پایه یک دادگستری ، به لحاظ قانونی ، صلاحیت وکالت در تمام امور حقوقی و کیفری نزد کلیه مراجع قضایی دارد.

با وجود این، نظر به گستره وسیع علم حقوق و تنوع موضوعات حقوقی برخی از وکلای پایه یک دادگستری مطابق سلیقه و یا تجربه و تخصص خود صرفاً در برخی از شاخه های حقوق فعالیت می کنند.

اِیده و پیشنهاد ما :
جمع تخصص‌ها ، سلایق و تجارب

در «دفتر وکالت و داوری علمی» با توجه به همکاری جمعی وکلای پایه یک دادگستری و کارشناسان رسمی دادگستری با تجربیات و تخصص های گوناگون در موضوعات مختلف حقوقی (اعم از امور کیفری ، مدنی ، تجاری ، مالیاتی ، ملکی ، ثبتی ، اداری ، بانکی ، خانوادگی ، داوری ، شهرداری و دیوان عدالت اداری و …) کلیه خدمات حقوقی ، کارشناسی و داوری بصورت تخصصی توسط همکاران مجرب ، وکیل و کارشناس خانم یا آقا ارائه می شود.

برای آشنایی با روش همکاری و سوابق کاری همکاران «دفتر وکالت و داوری علمی» بخش «درباره ما» را ببینید.

مقالات بخش وکالت

مقالات قبل
مقالات بعد
Shadow