نحوه جلوگیری از پرداخت چک

نحوه جلوگیری از پرداخت چک

گاهی دانستن نحوه جلوگیری از پرداخت چک، حیاتی است. البته چک وسیله پرداخت است. پس اصولاً نباید جلوی پرداخت آن را گرفت. چرا که هدف اصلی از صدور آن تبدیل چک به پول است.
اما گاهی ممکن است چک مفقود (گُم) شود. همچنین ممکن است چک موضوع برخی از جرائم قرارگیرد . مثل اینکه شخصی از طریق سرقت یا جعل یا کلاهبرداری یا خیانت در امانت قصد سوء استفاده از چک شما را داشته باشد.
در این قبیل موارد دانستن نحوه جلوگیری از پرداخت چک ، ضرورت دارد. زیرا:
 اولاً) ممکن است عدم اقدام به موقع، موجب از دست رفتن پولتان شود.
ثانیاً) ممکن است عدم اقدام به موقع، عواقب قانونی داشته باشد.
مطابق ماده 14 قانون صدور چک برای در امان ماندن از مشکلات فوق انجام چند اقدام پیش بینی شده است:

گام اول – دستور عدم پرداخت به بانک

اولین قدم این است که صادر کننده چک یا ذینفع آن ، کتباً  از بانک تقاضای جلوگیری از پرداخت چک نماید. به این درخواست ، دستور عدم پرداخت چک می گویند.
منظور از ذینفع ، دارنده چک است. یعنی کسی که چک در وجه او صادر شده یا کسی که چک به او واگذار شده است. در مواردی هم که چک به نمایندگی صادر شده ، صاحب حساب هم ذینفع است.
روش عملی این است که با مراجعه به بانک، فرم مربوطه را تکمیل و امضا نمایید. این فرمها توسط خود بانک تهیه شده اند. لازم است علت درخواست جلوگیری از پرداخت را در فرم مربوطه بنویسید.
پس از ثبت دستور عدم پرداخت توسط شما، بانک تا یک هفته از پرداخت وجه چک خودداری خواهد کرد.

گام دوم – گرفتن گواهی تقدیم شکایت

برای گرفتن گواهی تقدیم شکایت لازم است به مرجع قضایی (دادسرا) مراجعه کنید.
پس از ثبت شکایت و تشکیل پرونده ، مرجع قضایی گواهی مربوطه را صادر می کند.
برای جلوگیری از پرداخت چک بعد از یک هفته لازم است گواهی تقدیم شکایت را به بانک تحویل دهید. در این صورت تا زمانی که تکلیف پرونده شکایت شما در مرجع قضایی مشخص شود بانک از پرداخت چک جلوگیری خواهد کرد.

مطالب تکمیلی در خصوص نحوه

1- دستور جلوگیری از پرداخت چک مانع از صدور گواهی عدم پرداخت نیست. بنابراین در صورت ارائه چک به بانک، بنا به تقاضای دارنده چک ، بانک گواهی عدم پرداخت صادر می نماید. در این گواهی علت عدم پرداخت ذکر می شود.
2- لازم است شخصی که تقاضای جلوگیری از پرداخت چک نموده ، شکایتش را تا انتها پیگیری نماید. در غیر این صورت اگر خلاف ادعای او در مورد مفقود یا سرقت شدن چک یا خلاف سایر مواردی که ادعا کرده (مانند خیانت در امانت یا کلاهبرداری یا جعل) ثابت شود، مطابق مقررات قانون صدور چک قابل تعقیب کیفری خواهد بود.
3- اگر بخواهید چکی را از دیگری دریافت کنید می توانید وضعیت آن را از سامانه ساد24 استعلام کنید. همچنین ثبت مشخصات چکی که به دلایل فوق دچار مشکل شده در سامانه ساد24 ، به دیگران کمک می کند تا از وضعیت چک مورد نظر مطلع شوند.
بهتر است در صورت هرگونه ابهام در این مورد و قبل از هر اقدامی با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید