اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع بین و نحوه جلوگیری از اجرای آن

اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع بین و نحوه جلوگیری از اجرای آن

روش اعاده دادرسی و جلوگیری از اجرای آراء خلاف شرع بین صادره از مراجع قضایی از طریق ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری (مصوب 1392) در دستور العمل اجرایی مورخ 9/9/98 رییس قوه قضاییه تعیین شده است.
بر اساس این دستور العمل:

اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع بین و نحوه جلوگیری از اجرای آن - ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری -روش اجرای دستور العمل ماده 477
اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع بین و نحوه جلوگیری از اجرای آن

1) تنها رییس قوه قضاییه اختیار دارد در اجرای ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری از اجرای آراء قطعی خلاف شرع بین ، جلوگیری نموده یا این نوع اعاده دادرسی را تجویز نماید.
2) چنانچه رییس دیوان عالی کشور ، دادستان کل کشور و رییس سازمان قضایی نیرورهای مسلح در اجرای وظایف قانونی خود با آراء خلاف شرع بین مواجه شوند ، مراتب را به رییس قوه قضاییه اعلام می نمایند.
3) چنانچه قاضی صادر کننده حکم یا سایر قضات مرتبط با پرونده ، با رای خلاف شرع بین مواجه شوند ، مکلفند مراتب را به رییس حوزه قضایی یا دادستان اعلام کنند تا در صورت اعتقاد به وجود خلاف شرع بین در رای ، موضوع را به رییس دادگستری استان اعلام نمایند.
4) چنانچه رییس کل دادگستری استان یا رییس سازمان قضایی نیروهای مصلح از طریق مذکور یا از طریق تقاضای سایر اشخاصی که مدعی خلاف شرع بین در رای قطعی هستند، درخواست اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری را دریافت نماید و رای را خلاف بین شرع تشخیص دهد، نظر خود را به دفتر رییس قوه قضائیه اعلام می نماید.
5) رییس قوه قضاییه ممکن است در زمان بازنگری ، دستور توقف اجرای رای را صادر نماید. همچنین در صورت موافقت رییس قوه قضاییه با تجویز اعاده دادرسی ، اجراء حکم تا نتیجه قطعی پرونده به تعویق می افتد و پرونده برای رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال می گردد.
6) با وصول پرونده به دیوان عالی کشور، نهایتاً  شعب خاص دیوان عالی کشور ، موظف به نقض رأی قطعی قبلی ، رسیدگی و صدور رأی هستند.
بنابراین اشخاصی که متقاضی اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری و جلوگیری از اجرای آراء قطعی به دلیلی خلاف شرع بین هستند ،  می توانند به یکی از دو روش اقدام کنند:

خلاف شرع بین - اعاده دادرسی
خلاف شرع بین – اعاده دادرسی

اول) روش اصلی اجرای دستور العمل اجرایی ماده 477

مطابق ماده 5 دستور العمل اجرایی ماده 477 متقاضی اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع باید درخواست خود را با ذکر شماره پرونده ، مشخصات طرفین ، علت درخواست و جهت خلاف شرع بین دانستن دادنامه به صورت مستدل و به ضمیمه تصویر دادنامه یا دادنامه های صادره برای دادگستری کل استان یا سازمان قضایی نیروهای مسلح ارسال نماید.

دوم) روش ضمنی قابل برداشت از دستور العمل اجرایی ماده 477

با توجه به اختیاراتی که در خصوص نحوه اجرای این دستور العمل برای قاضی صادرکننده رأی و سایر قضات مرتبط با پرونده و دیگر مقامات، پیش بینی شده است، اعلام موضوع به قضات و مقامات مذکور و در خواست اعاده دادرسی از آراء خلاف شرع می تواند موجبی برای شروع فرایند اعاده دادرسی و جلوگیری از اجرای رای باشد.

نکات تکمیلی در خصوص نحوه اعاده دادرسی و جلوگیری از اجرای آراء خلاف شرع بین

1) با وجود این که، این نوع از اعاده دادرسی صرفاً برای جلوگیری از اجرای آرای خلاف شرع بین پیش بینی شده است و در موارد استثنایی ممکن است موضوعیت پیدا کند ولی بسیاری از حقوقدانان با دلایل خود، منتقد جدی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری هستند.
2) اعاده دادرسی از طریق اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری ، یک راه کاملاً استثنایی برای جلوگیری از اجرای آرای قطعی و رسیدگی مجدد است و ممکن است در هر یک از مراحل پیگیری پرونده متوقف شود.
بنابراین امید بستن به احقاق حق از طریق اعاده دادرسی با ادعای صدور آراء خلاف شرع و احیاناً صرف هزینه سنگین در این مسیر نیازمند تامل جدی است.

در صورت هر گونه ابهام با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

7 دیدگاه ارسال گردیده است

محمدبهبودیارسال شده در 10:11 ب.ظ - مارس 3, 2020

باسلام.این دستورالعمل به درستی دردیوان عالی کشورانجام نمیشه وچه بساخیلی ازپرونده های ماده477رادرهمان دیوان توسط شعبات دیوان ردنمودندویکی هم پرونده مابودکه جلوی اجراحکم توسط ریاست قوه قضاییه گرفته شدوپس ازچندسال دوندگی پرونده زمانی که به دیوان ارسال شدظرف کمتراز20روزاعاده دادرسی راردنمودند.معلوم نیست خلاف شرع رارییس قوه قضاییه تشخیص میده یادیوان عالی کشور.

رسول الماسیارسال شده در 1:09 ق.ظ - دسامبر 25, 2020

باسلام میخواستم یک راه حل برای پرونده ام که از ماده ۴۷۷کیفری اعاده دادرسی دارم پیداکنم ایابه خاطرایزدمنان.میشه کمکم کنید؟؟؟

  دکتر حسین علمیارسال شده در 8:17 ق.ظ - دسامبر 25, 2020

  سلام و سپاس از همراهی شما
  روش معمول برای درخواست اعاده دادرسی موضوع ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری، ارائه درخواست مربوط از طریق ریاست دادگستری استان است.
  با توجه به ضرورت اطلاع دقیق از مفاد پرونده بهتر است برای تنظیم درخواست اعمال ماده 477 با مراجعه به وکیل دادگستری و ارائه دلایل و توضیحات لازم، اقدام کنید.

علی پیش یار تلفن ۰۹۱۲۵۸۰۷۶۹۴ارسال شده در 9:27 ب.ظ - فوریه 27, 2021

سلام خسته نباشید برای بنده رای در دادگاه بدوی و سپس تجدیدنطر در خصوص مصرف مشروب الکی صادرشد با توجه به اینکه هیچ اقراری در محکمه وجود نداشت و فقط تست دستگاه پلیس راهور انرا مثبت اعلام کرده بود با وجوداینکه متهم ادعاکرده که ماسکش اغشته با الکل بود و هم چنین بخاطر دندان درد از اسپره استفاده نموده بود متاسفانه ۸۰ ضربه شلاق حدی و ابطال گ‌و اهینانه رای قطعی شد در تجدید نظر سپس اعاده دادرسی کردم دیوان ان را مطابق ماده ۴۷۴ ندانسته و رد کرد آیا الان میتوانم خلاف بین بودن را طبق ماده ۴۷۷ اثبات کنم یا نه راهنمایی بفر مایید

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:52 ق.ظ - فوریه 28, 2021

  با سلام و سپاس از همراهی شما
  بر اساس مبانی قانونی، نه قطعیت رأی محکومیت مانع درخواست اعمال ماده 477 محسوب می شود و نه رد درخواست اعاده دادرسی (موضوع ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری).
  بنابراین درصورتی که دلایلی برای خلاف شرع بین بودن رای داشته باشید می توانید از طریق دادگستری استان درخواست اعمال ماده 477 را مطرح و پیگیری نمایید.

آیدا کریمیارسال شده در 7:46 ب.ظ - آوریل 29, 2021

با سلام و احترام
اینجانب جهت احداث دیوار در مرز دو ملک که در سند خریداری شده حدی بوده با همسایه توافق مکتوب نمودیم که جلوی سنگ چین قدیمی ایشان احداث شودکه پس از احداث قسمتی از ن ایشان نسبت به تخریب و دعوای تصرف عدوانی اقدام نمود. قاضی با استناد به نظر یک کارشناس رسمی و با عدم پذیرش اعتراض در مهلت قانونی بنده جهت ارجاع به کارشناس 3 نفره و نیز شهادت شهود (تنها یک استشهادیه در پرونده بود که اینجانب هیچ کدام را نمیشناختم) رای صادر شده و در تجدید نظر قطعی شد. اینجانب از کارشناس رسمی شکایت کردم و همزمان اعاده دادرسی ماده 477 را دادم . در بهمن ماه گذشته رای دادگاه انتظامی کانون کارشناسان مبنی بر محکومیت کارشناس صادر شد که به تازگی به دستم رسیده است و از طرفی پرونده اعاده، هفته پیش از دادگستری کل استان تهران و با تایید 3 قاضی به معاونت قوه ارجاع گردید. هنوز موفق به اضافه کردن رای کانون به پرونده نشدم. سوالم در خصوص این است که آیا برای پرونده های حقوقی نیز پس از پذیرش اعاده دادرسی رای جدید در دیوان صادر میشود؟ آیا امکان دارد که چون ماده 477 کیفری است اعاده با این مدرک رد شود؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 5:28 ق.ظ - آوریل 30, 2021

  سلام و سپاس از همراهی شما
  مطابق قانون و رویه عملی، اعاده دادرسی از طریق ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری اختصاص به پرونده های کیفری ندارد و در مورد آرای خلاف شرع بین حقوقی نیز قابل اعمال است. بنابراین پس از تجویز اعاده دادرسی ، نهایتا شعبه خاص دیوان عالی کشور در این مورد رأی مقتضی صادر خواهد کرد.
  ضمناً ارائه رأی محکومیت انتظامی کارشناس می تواند نقش کلیدی در اقناع وجدان قضات و احراز حقانیت شما ایفا نماید.

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید