روش‌ های تبدیل چک به پول (قسمت اول)

روش‌ های تبدیل چک به پول (قسمت اول)

روش‌ های تبدیل چک به پول ، یکی از دغدغه های مهم هر شخصی است که چکی دریافت می کند (دارنده چک).
برای تبدیل‌چک به پول توجه به چهار نکته به شما کمک می کند.

نکته اول- امکان دریافت بخشی از مبلغ چک

چگونه چک را به پول تبدیل کنیم ؟
روش‌ های تبدیل چک به پول

اگر مبلغ موجود در حساب کمتر از مبلغ چکباشد می توانید مبلغ موجود در حساب را دریافت کنید. این حکم صریح قانون صدور‌چک است: در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ‌چک باشد، بانک مکلف است به تقاضای دارنده‌چک مبلغ موجود در حساب را به دارنده‌چک بپردازد. دارنده با قید مبلغ دریافت‌ شده در پشت‌چک، آن را به بانک تسلیم می نماید. چک مزبور نسبت به مبلغی که پرداخت نگردیده، بی ‌محل محسوب می شود. در این مورد گواهینامه بانک برای دارنده چک، جانشین اصل‌چک می شود.
بنابراین این که گاهی (اگر مبلغ کسر موجودی کم باشد) بانک از شما (دارنده چک) می خواهد که مبلغ کسری را واریز کنید تا پس از تکمیل موجودی،‌چک را پاس کند ، خلاف قانون است.
البته ممکن است مبلغ موجودی حساب  نسبت به مبلغ‌چک کم باشد. ولی چه بسا همین مبلغ برای جبران تمام یا بخشی از هزینه های پیگیری دریافت بقیه مبلغ‌چک به کار آید. مگر این که مبلغ موجود در حساب ناچیز باشد.
کارآرایی اصلی این روش برای جایی است که موجودی حساب مبلغ قابل توجهی از وجه‌چک است.

نکته دوم- (در روش‌ های تبدیل چک به پول توجه نمایید که) چک در حکم اسناد لازم الاجرا است

(در روش‌ های تبدیل چک به پول توجه نمایید که) چک در حکم اسناد لازم الاجرا است
چک‌در حکم اسناد لازم الاجرا است

سند لازم الاجرا سندی است که بدون نیاز به حکم دادگاه قابل اجرا است. دارنده چکی که برگشت خورده می تواند برای تبدیل چک به پول ، مستقیماً به قسمت اجرای اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کند. اداره اجرای ثبت اسناد می تواند بدون دریافت هزینه اجرا ، از طریق توقیف اموال ، وجه‌چک شما را تبدیل به پول کند. همچنین می توانید از دایره اجرای ثبت بخواهید تا صادر کننده‌چک بی محل را ممنوع الخروج نماید.
این روش در زمانی کارساز است که بتوانید اموالی از صادر کننده‌چک معرفی کنید. همچنین اگر صادرکننده‌چک اهل رفت و آمد به خارج کشور باشد.
نکته مهم در مورد اقدام از طریق اجرای ثبت این  است که: اجرای ثبت در صورتی دستور اجرا صادر می کند که مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادرکننده چک در بانک، از طرف بانک گواهی شده باشد.
در این مقاله تلاش ما این بود که مطالب قانونی با زبان ساده و کاربردی بیان شود. در مقالات بعدی سایر روش‌ های تبدیل چک به پول تشریح شده اند.

بهتر است در صورت وجود ابهام ، قبل از هر اقدامی با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

2 دیدگاه ارسال گردیده است

صفدر حیدرآبادیارسال شده در 8:28 ق.ظ - آگوست 9, 2020

سلام خسته نباشیم بنده خانه خریدم چک دادم موئد مقرر بنده پول نقد به صاحب خانه دادم و چک را از ایشان گرفته به بانک بردم و باطل نموده ام حال در معامله ایا قانونی است

    دفتر وکالتارسال شده در 4:25 ب.ظ - آگوست 9, 2020

    باسلام و سپاس از همراهی شما
    اصولا این موضوع (پرداخت وجه نقد به جای چک) مشکلی برای صحت قرارداد ایجاد نمی‌کند. اما برای پیشگیری از اختلاف و مشکلات بعدی، بهتر است همزمان با پرداخت، برای اثبات پرداخت بصورت نقدی دلایلی فراهم نمایید مثلا صورتجلسه‌ای ‌ تنظیم و به امضای طرفین و شهود برسد.

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید