مشاوره حقوقی موفقیت شما را تسهیل می‌کند


مشاوره حقوقی با «وکیل پایه یک» و «مورد اعتماد»، توصیه همیشگی ماست. اصل بر این است که همه همکاران وکیل دادگستری، امین و قابل اعتمادند. اما نمی­‌توان احساس اعتماد متقابل را دست کم گرفت؛ قرار است وکیل یا مشاور حقوقی تکیه گاه شما باشد. پس هم «وکیل پایه یک» بودن مورد تأکید است و هم «مورد اعتماد» بودن؛ این را هم عقل می گوید، هم تجربه و هم قانون.

اولاً) مشاوره حقوقی حرفه‌­ای کاملاً تخصصی است

به همین دلیل در نظامات حرفه‌­ای برخی کانون های وکلای دادگستری ، استفاده از عنوان « مشاوره حقوقی » در تابلو ، سربرگ و کارت ویزیت، برای وکلایی که کمتر از 10 سال (در مواردی 5 سال) سابقه وکالت دارند، ممنوع است. بنابراین بهتر است مشاور حقوقی شما وکیل پایه یک دادگستری با سابقه بیش از پنج سال وکالت باشد.

ثانیاً) مشاوره حقوقی حرفه‌­ای مبتنی بر قانون است

مطابق ماده 55 قانون وکالت مصوب سال 1315 هر شخصی که دارای پروانه وکالت نباشد و در امر وکالت مداخله نماید یا عنوانی مانند « مشاور حقوقی » اختیار کند، مجرم است و به مجازات حبس تا شش ماه محکوم می­‌شود.
بنابراین مجوز قانونی برای ارائه مشاوره حقوقی ، همان گواهینامه یا پروانه وکالت است که باید در دفتر وکیل پایه یک دادگستری در محلی که برای مراجعین قابل مشاهده باشد نصب گردد.
بهتر است هنگام مراجعه برای مشاوره حقوقی ، به نصب پروانه وکالت در دفتر مشاور حقوقی توجه نمایید.

ثالثاً) مشاوره حقوقی حرفه‌ای مبتنی بر اعتماد و امانت است

بر اساس ماده 39 آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری (مصوب سال 1334) کارآموزان وکالت پس از این که دوره کارآموزی را با موفقیت به پایان رساندند، طی مراسم رسمی، به نام خداوند قادر متعال سوگند حرفه‌­ای یاد کرده و متن سوگندنامه را امضا می­‌کنند. سپس به عنوان وکیل پایه یک دادگستری پروانه می‌گیرند.

بنابراین ماهیت کار مشاور حقوقی ایجاب می­‌کند که علاوه بر دانش، تجربه و تخصص، از صفات اخلاقی ممتازی چون امانت داری ، صداقت ، جدیت و پشتکار برخوردار بوده و در یک کلمه همواره خود را پای بند سوگند حرفه­‌ای خود بداند تا بتواند به معنی واقعی کلمه، حافظ اسرار و امانات مادی و معنوی مراجعین و موکلینش باشد. بر این اساس، یکی از مهمترین وظایف کانون وکلای دادگستری و دادسرای انتظامی وکلا، نظارت مستمر بر رفتار حرفه­‌ای همکاران وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی ، است.

بهتر است قبل از مراجعه برای وکالت و مشاوره حقوقی، در مورد وکیل و مشاور حقوقی مورد نظر خود ، تحقیق و پرس و جو کنید. قدم اول اطمینان از درج نام و مشخصات ایشان در سایت کانون وکلای دادگستری یا صندوق حمایت وکلای دادگستری یا مرکز وکلای قوه قضائیه است و قدم دوم توجه به سوابق و تجربه ایشان. دفتر وکالت و داوری علمی افتخار دارد که با همکاری جمعی صمیمی از وکلای پایه یک دادگستری ، کارشناسان رسمی دادگستری و استادان و متخصصین در حوزه‌های مختلف حقوقی ، انواع خدمات حقوقی (اعم از مشاوره حقوقی ، وکالت دادگستری ، داوری و حل اختلاف ، تنظیم انواع قراردادها ، برگزاری دوره‌های آموزشی و سایر خدمات حقوقی) را به مراجعین محترم ارائه نماید. به منظور اطمینان خاطرِ همراهان و مخاطبان ارجمند نحوه همکاری و برخی سوابق همکاران دفتر وکالت و داوری علمی در قسمت «درباره ما» مورد اشاره قرار گرفته است.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

مقالات بخش مشاوره

مقالات قبل
مقالات بعد
Shadow