نحوه تبدیل چک به پول (بخش2:توقیف اموال)

نحوه تبدیل چک به پول (بخش2:توقیف اموال)

گفتیم که در نحوه تبدیل چک به پول توجه به چهار نکته به دارنده چک کمک می کند. دو نکته در بخش اول بحث شد. در این نوشته به توقیف مستقیم اموال و تامین خواسته به عنوان سومین روش تبدیل چک به پول می‌پردازیم.

توقیف اموال بدهکار چک؛ سومین نحوه (روش) تبدیل چک به پول

چگونه چک را به پول تبدیل کنیم؟
چگونه چک‌را به پول تبدیل کنیم؟

در قسمت قبل پیرامون نحوه تبدیل چک به پول بیان شد که اگر مطابقت امضای روی چک توسط بانک گواهی نشده باشد امکان پیگیری از طریق اجرای ثبت نیست. اما راه توقیف اموال بدهکار چک برای تبدیل آن به پول از طریق دادگاه باز است. برای توقیف اموال دو راه وجود دارد:

راه اول) توقیف مستقیم اموال بدهکار چک از طریق اجرای احکام دادگاه

در این نحوه تبدیل چک به پول ، مطابق ماده 23 قانون صدور چک ( اصلاحیه آبان ماه 97) دارنده چک می ‌تواند با ارائه گواهینامه عدم پرداخت، از دادگاه صدور اجرائیه نسبت به کسری مبلغ چک‌و حق ‌الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی را درخواست نماید.
دادگاه مکلف است در صورت وجود شرایط زیر اجرائیه صادر نماید.
الف – در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد؛
ب – در متن چک قید نشده باشد که چک‌بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است؛
ج – گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت طبق ماده (14) این قانون و تبصره ‌های آن صادر نشده باشد؛
صادرکننده مکلف است ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه، بدهی خود را بپردازد، یا با موافقت دارنده چک ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم را میسر کند؛
در غیر این صورت حسب درخواست دارنده، اجرای احکام دادگستری، اجرائیه را طبق قانون نحوه اجرای محکومیت‌ های مالی مصوب ۲۳/۳/۱۳۹۴به اجراء می گذارد.

نحوه تبدیل چک به پول (قسمت دوم:توقیف اموال)
نحوه تبدیل چک به پول از طریق توقیف اموال

 راه دوم ) نحوه تامین خواسته ( توقیف اموال ) برای تبدیل چک به پول

در این جا منظور از تامین خواسته ، دستور فوری دادگاه برای توقیف موقت اموال بدهکار چک است.
این راه برای زمانی مفید است که‌چک نه شرایط اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد را دارد و نه شرایط استفاده از توقیف مستقیم اموال (راه اول). مثلاً در متن چک شرطی برای پرداخت نوشته شده است.
در این صورت به ناچار باید برای مطالبه وجه چک‌و خسارات مربوط به آن دادخواست حقوقی بدهید. این خسارات شامل هزینه دادرسی ، حق الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی و خسارت تاخیر تادیه می شود.
برای رسیدگی به این دعوی باید کل فرایند دادرسی ( تعیین نوبت پرونده ، دعوت طرفین ، جلسه رسیدگی و در صورت اعتراض طرف ، رسیدگی در مرحله تجدید نظر و … ) طی شود.
از آنجا که ممکن است جریان دادرسی طولانی شود، طرف متواری شود یا اموالش را از دسترس خارج کند، بهترین کار درخواست فوری تامین خواسته (توقیف فوری اموال) ضمن دادخواست است.
در این نحوه تبدیل چک‌به پول پس از طی مراحل بالا، مدیر دفتر دادگاه بلافاصله تقاضای تامین خواسته را به قاضی دادگاه اعلام می کند. قاضی دادگاه وقتی ببیند مستند دعوی چک است ، بدون تعیین وقت و دعوت طرفین دستور توقیف فوری اموال را صادر می کند.
بدیهی است اجرای حکم از محل اموال توقیف شده در این روش منوط به موفقیت شما در دعوی اصلی مطالبه وجه‌چک خواهد بود.
شرط مهم صدور دستور توقیف فوری اموال بدهکار چک ( تامین خواسته ) این است که‌چک ظرف 15 روز به بانک ارایه و برگشت خورده باشد.
در غیر این صورت (برگشت‌چک بعد از 15 روز) دادگاه صدور دستور فوری توقیف اموال ( تامین خواسته ) را منوط به سپردن تأمین مناسب می کند.
در این مقاله تلاش ما این بود که مطالب قانونی با زبان ساده و کاربردی بیان شود. بهتر است در صورت وجود ابهام ، قبل از هر اقدامی با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

ادامه در :  چگونه‌چک را به پول تبدیل کنیم؟ (3)

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید