گواهی سوء پیشینه کیفری چیست؟ شامل چه مواردی می‌شود؟

گواهی سوء پیشینه کیفری چیست؟ شامل چه مواردی می‌شود؟

گواهی سوء پیشینه کیفری چیست؟
گواهی سوء پیشینه کیفری چیست؟

گواهی سوء پیشینه کیفری مدرکی است که بیانگر سابقه موثر کیفری شخص است. گرچه مطابق اصول و مبانی قانونی از جمله اصل 37 قانون اساسی، اصل بر برائت است ولی در بعضی مقررات ، در مواردی مانند اشتغال در بعضی مشاغل دولتی و رسمی یا برای صدور پروانه فعالیت در برخی مشاغل مهم، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه ضروری دانسته شده است.
از طرفی در شرایط جوامع امروزی ممکن است برای هر شخصی مساله حقوقی پیش آید و اصطلاحاً پای او به دادسرا و دادگاه باز شود. مثلا وقوع درگیری یا تصادف یا حادثه دیگری منجر به تشکیل پرونده قضایی نزد دادسرا و دادگاه گردد. سوال این است که آیا هرگونه سابقه یا پرونده قضایی در گواهی سوء پیشینه ذکر می شود؟

سوابقی که مطابق قانون باید در گواهی سوء پیشینه کیفری ذکر شود

سوابقی که مطابق قانون باید در گواهی سوء پیشینه کیفری ذکر شود
سوابقی که مطابق قانون باید در گواهی سوء پیشینه کیفری ذکر شود

اولاً) همانطور که از اسم گواهی سوء پیشینه کیفری بر می آید این گواهی هیچ ارتباطی با پرونده های حقوقی و غیر کیفری افراد از قبیل پرونده های خانوادگی یا اختلافات ملکی ندارد.
ثانیاً) اصولاً در گواهی سوء پیشنه ، فقط سوابق مؤثر کیفری باید درج می شود نه هر پرونده کیفری و نه هر سابقه محکومیت کیفری زیرا مطابق قانون تنها محکومیت قطعی به برخی از جرائم سابقه مؤثر کیفری محسوب می شود.
ثالثاً) سابقه مؤثر کیفری مربوط به مجازاتهایی است که به موجب ماده 25 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392) برای محکومین ، محرومیت از حقوق اجتماعی پیش بینی شده است.
رابعاً) موارد محرومیت از حقوق اجتماعی که باید در گواهی سوء پیشینه ذکر شود عبارتند از:
الف- محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد
ب-  محکومیت قطعی کیفری به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه باشد.
ج- محکومیت قطعی کیفری به نفی بلد ( تبعید ) و حبس تا درجه چهار
د- محکومیت قطعی کیفری به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

نکات تکمیلی در خصوص گواهی سوء پیشینه

در حال حاضر با توجه به الکترونیکی شدن جریان پرونده های قضایی و سامانه ثنا، سوابق همه پرونده های حقوقی و کیفری از طریق سیستم ثنا برای طرفین پرونده ، وکیل دادگستری هر یک طرفهای پرونده و مقامات صلاحیت دار قضایی قابل مشاهده است.
مطابق تبصره 1 ماده 25 قانون مجازات اسلامی ( مصوب 1392 ) کلیه سوابق کیفری هر شخص در پیشنه کیفری محکوم درج می شود. ولی در گواهی های صادره از مراجع ذی ربط به عنوان سابقه موثر کیفری منعکس نمی شود. مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.

در صورت هرگونه ابهام با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

2 دیدگاه ارسال گردیده است

مسلم سلیمانیارسال شده در 11:40 ب.ظ - فوریه 8, 2021

سلام اینجانب هیچ گونه سابقه نداشتم تا اینکه در سال 97 بخاطر دو نیم گرم هرویین دادگاهی شدم که یک شب در زندان بازداشت بودم که اثر انگشت وعکس کارتکس گرفتند وبعد با وثیقه آمدم بیرون وقاضی هم یک میلیون جریمه ویک سال زندانی تعلیقی و35تا شلاق رای دادند و مخواهم برای کار دریک شرکت خصوصی مشغول کار شوم که دغدغه سو پیشینه دارم که چه جوابی خواهد امد

    دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:20 ق.ظ - فوریه 9, 2021

    با سلام و سپاس از همراهی شما
    هر چند اظهار نظر دقیق مستلزم مشاهده متن رأی محکومیت است، با توجه به توضیحات شما، به نظر می رسد محکومیت شما، به عنوان سابقه موثر کیفری ( سوء سابقه کیفری ) محسوب نمی شود. بنابراین در گواهی سوء پیشینه نباید به این موضوع اشاره شود.
    برای اطمینان خاطر می توانید از طریق سامانه عدل ایران به نشانی adliran.ir استعلام و گواهی عدم سوء پیشینه کیفری خودتان را دریافت کنید.

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید