تخلیه با حق کسب و پیشه در قانون سال 56

تخلیه با حق کسب و پیشه در قانون سال 56

سوال این است که در قرارداد های اجاره مشمول قانون سال 56 آیا پس از پایان مدت اجاره  موجر می تواند با پرداخت حق کسب و پیشه ، تقاضای تخلیه مورد اجاره را بنماید؟

پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت، تخلیه با حق کسب و پیشه، تخلیه عین مستاجره، تخلیه مورد اجاره، تقاضای تخلیه، تقاضای تخلیه با پرداخت حق کسب و پیشه، حق کسب و پیشه، حق کسب و پیشه و تجارت، قراداد های اجاره مشمول قانون سال 56، قرارداد اجاره

در مقاله مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه گفته شد که بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 در قرارداد های اجاره محل های تجاری ، موجر نمی تواند به صرف پایان یافتن مدت اجاره ، تقاضای تخلیه نماید.

بله، اگر مستأجر یکی از تخلفات مذکور در قانون را انجام داده باشد نه تنها برای موجر حق تخلیه ایجاد می شود بلکه بسته به نوع تخلف ممکن است منجر به سقوط کل حق کسب و پیشه و در مواردی سقوط نیمی از حق کسب وپیشه گردد.

اما در غیر از موارد تخلف مستأجر ، نه پایان مدت اجاره موجب حق تخلیه برای موجر است و نه پرداخت حق کسب و پیشه.

با وجود این در موارد ذیل بعد از خاتمه مدت اجاره مالک می تواند از دادگاه تقاضای تخلیه نماید:

نخست) تقاضای تخلیه به منظور احداث ساختمان جدید ( با پرداخت حق کسب و پیشه)

مطابق بند 1 ماده 15 قانون روابط موجر و مستأجر (مصوب 1356) در صورتی که موجر قصد احداث ساختمان جدید در محل مورد اجاره داشته باشد ، می تواند پس از گرفتن پروانه ساختمان یا گواهی شهرداری مبنی بر اقدام برای صدور پروانه ساختمان ، طی دادخواستی از دادگاه تقاضای تخلیه محل کسب یا پیشه یا تجارت را بنماید.

توجه داشته باشید که برای این منظور لازم است:

1- مدت قرارداد اجاره خاتمه یافته باشد.
2- تاریخ پروانه ساختمان منقضی نشده باشد.
3- موجر قبل از تخلیه برای پرداخت کل حق کسب و پیشه آمادگی داشته باشد.
4- مالک بتواند ظرف شش ماه از تاریخ تخلیه ملک شروع به احداث ساختمان کند.

در غیر این صورت (عدم شروع به احداث ساختمان تا شش ماه) ، بنا به درخواست مستأجر ، مالک به پرداخت معادل یک سال اجاره در حق مستأجر محکوم خواهد شد.

دوم) تخلیه به منظور احتیاج شخص موجر برای کسب یا پیشه یا تجارت

تخلیه با حق کسب و پیشه در قانون سال 56
تخلیه با حق کسب و پیشه در قانون سال 56

مطابق بند 2 ماده 15 قانون روابط موجر و مستأجر (مصوب 1356) در صورتی که موجر شخصاً برای اشتغال به کسب یا پیشه یا تجارت به محل مورد اجاره نیاز داشته باشد، می تواند از طریق دادگاه تقاضای تخلیه مورد اجاره را بنماید.

نکته قابل توجه این که در این مورد ، مالک باید نیاز واقعیِ شخصی خود به مورد اجاره را با ارائه دلیل در دادگاه اثبات نماید و صرف ادعا پذیرفته نمی شود.

دیگر این که تخلیه مورد اجاره به دلیل نیاز شخصِ موجر ، تنها با پرداخت حق کسب و پیشه مستأجر ممکن است.

سوم) تخلیه محل کسب برای سکونت مالک یا خویشاوندان درجه یک او

مطابق بند 3 ماده 15 قانون روابط موجر و مستأجر (مصوب 1356) در صورتی که محل کسب یا پیشه یا تجارت برای سکونت مناسب باشد، مالک می تواند با اثبات نیاز خود یا اولاد یا پدر و مادر یا همسرش در دادگاه، تخلیه مورد اجاره را از دادگاه بخواهد.

در این مورد هم اثبات نیاز شخص یا بستگان مورد اشاره در قانون و اثبات مناسب بودن محل مورد اجاره برای سکونت به عهده مالک است.

همچنین تخلیه برای این منظور در قبال پرداخت حق کسب وپیشه مستأجر است.

به خاطر داشته باشید مطابق ماده 28 قانون روابط موجر و مستأجر (مصوب سال 1356) مقرر شده:

در مواردی که حکم تخلیه با پرداخت حق کسب و پیشه و یا تجارت صادر و قطعی شده باشد، موجر مکلف است ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی مبلغ حق کسب و پیشه معین شده را به مستأجر بپردازد و یا به صندوق دادگستری بسپارد.

عدم رعایت این تکلیف قانونی موجب ملغی الاثر شدن حکم تخلیه خواهد شد مگر این که طرفین به مدت بیشتری توافق کرده باشند.

در صورت هر گونه ابهام با وکیل دادگستری مورد اعتماد خود مشاوره نمایید.

اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری تهران در سایت کانون وکلای دادگستر مرکز قابل مشاهده است.
همچنین اسامی همکاران وکیل پایه یک دادگستری ایران در سایت صندوق حمایت وکلای دادگستری قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

دکتر حسین علمی

وکیل پایه یک دادگستری - دکتری حقوق خصوصی (دانشگاه تربیت مدرس)

39 دیدگاه ارسال گردیده است

علی ازادیپورارسال شده در 11:30 ب.ظ - سپتامبر 16, 2020

سلام وقت عالی بخیر
من تقاضای تخلیه ملک تجاری بر اساس نیاز شخصی دارم و در حال حاضر پروانه کسب دارم و خودم مستاجرم و دوتا فرزندم هم با مدرک تحصیلی و بیکارند دادگاه مستاجر بودنم را نمیگه نیاز شخصی نداری هیچ سند مغازه ای هم بنام من نیس و باز نشسته اموزش و پرورش هستم ممنون

  دفتر وکالتارسال شده در 10:05 ق.ظ - سپتامبر 17, 2020

  سلام و درود، سپاس از همراهی شما
  بله مطابق قانون روابط موجر و مستأجر یکی از موارد تخلیه محل کسب و پیشه، نیاز شخصی برای کسب و تجارت است که باید نیاز شخصی برای کسب یا پیشه یا تجارت در دادگاه اثبات شود. مستأجر بودن و شرایط شخصی شما نیز می‌تواند به احراز نیاز شخصی کمک کند.

   صابر بابائیانارسال شده در 11:10 ق.ظ - سپتامبر 6, 2021

   سلام خسته نباشید.بنده از سال پنجاه و شش مغازه ای رو اجاره کردم ولی اجاره نامه رو نگه نداشتم .اجاره نامه از سال شصت به بعد دارم.ملک متعلق به یک خانواده بود که یک نفر از فرزندان مالک با بنده قرار داد بست،تا سال هفتاد و هفت که ایشان فوت نمودن،بعد برادر این آقایی که فوت شد آمد به بنده گفت این مغازه طبق حکم دادگاه و وصیت پدرم متعلق به من میباشد،و بنده با ایشان قرارداد نوشتم که تا الان هم اجاره رو به ایشان پرداخت میکنم.ولی اکنون یکی دیگر از برادران ایشان از بنده شکایت کرده که قراردادی که در سال هفتادوپنج بین بنده و برادر ایشان که فوت کرده رو قبول نداره و دادگاه هم به نفع ایشان حکم داده که ابطال اجاره نامه و خلع ید مشاعی.ممنون از راهنمایی تان.

    – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 9:07 ب.ظ - سپتامبر 7, 2021

    سلام و درود و سپاس از همراهی شما
    قرارداد اجاره سال شصت مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356 است. بر اساس این قانون:
    1- صرف خاتمه مدت اجاره موجب حق تخلیه برای موجر نیست.
    2- مستأجر دارای حق کسب و پیشه و تجارت است.
    اما قرارداد اجاره سال 1377 مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1376 است که اصولاً هیچ یک از ویژگی های فوف را ندارد.
    حکم دادگاه نیاز به بررسی دقیق دارد. ینابراین لازم است ضمن مراجعه به وکیل دادگستری و ارائه اسناد و مدارک، مشاوره حقوقی دقیق دریافت نمایید.

رضاارسال شده در 4:15 ب.ظ - دسامبر 8, 2020

سلام جناب وكيل
بنىه مالك يك مغاؤه هستم كه ىر سال 89 طرح دعواي تخليه كرىم و بالاخره ىر دادگاه تجدیدنظر با مستاجر سازش نموىم و قرار شد من 60 م به مستاجر بىم و مغازه را تخليه بكنه اين توافق ما را دادگاه تجدیدنظر در سال 93بصورت یک گزارش اصلاحي صاىر كرد. ولی بعد از صدور گزارش اصلاحی دیگه نه من پول را دادم و نه مستاجر تخلیه کرد . حالا بعد از 6 سال میخوام روی همون گزارش اصلاحی اجراییه بگیرم ولی ریس دادگاه میگه این گزارش اصلاحی هم مانند حکم طبق ماده 28 قانون روابط موجر و مستاجر ملغی الاثر شده است. خواستم ببینم ایا واقعا گزارش اصلاحی هم مشمول ماده 28 است و نمیشه اجراییه تخلیه گرفت و حتما باید از نو دعوای تخلیه داد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  دفتر وکالتارسال شده در 12:20 ب.ظ - دسامبر 9, 2020

  سلام و سپاس از همراهی شما
  به لحاظ حقوقی پاسخ سوال شما به ماهیت حقوقی گزارش اصلاحی بر می‌گردد.
  در این خصوص نظریات مختلفی از طرف حقوقدانان ارائه شده است.
  برخی ماهیت آن را صلح می‌دانند و برخی حکم. برخی هم نظریات دیگری دارند.
  در مورد سوال شما اگر ماهیت گزارش اصلاحی حکم باشد تابع ماده ۲۸ قانون روابط موجر و مستأجر است و اگر صلح باشد تابع مقررات صلح در قانون مدنی (نه ماده ۲۸).
  روش منطقی برای تشخیص ماهیت حقوقی گزارش اصلاحی این است که به مفاد گزارش اصلاحی توجه شود که مشتمل بر توافقات طرفین است یا مقدمه صدور حکم توسط دادگاه.
  بنابراین اگر در واقع محتوای گزارش اصلاحی پرونده شما بیانگر توافقات طرفین است می‌توانید تأکید کنید که ماهیت آن صلح است و تابع قانون مدنی (نه ماده ۲۸ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۵۶).

اصغر ستارزادهارسال شده در 1:42 ب.ظ - ژانویه 14, 2021

با سلام ، آقای وکیل پدر اینجانب حدود چهل ساله پیش زمین کشاورزی را اجاره کرده و فی مابین صاحب زمین و پدرم فقط دو نسخه اجاره نامه به تاریخ چهل ساله پیش نوشته شده بقیه سالها اصلا بین آنها اجاره نامه ای نوشته نشده و در طول این سالها هر ساله مبلغی از پول برداشت محصول به صاحب زمین داده شده و بصورت دست نوشته مبلغ و تاریخ در اختیار داریم پدرم تازه فوت کرده و صاحب زمین الان زمینش رو میخواد از ما بگیره ، لطفا راهنمایی کنین که میتونه یا نه ، ممنون

  دکتر حسین علمیارسال شده در 5:25 ب.ظ - ژانویه 14, 2021

  با سلام و سپاس از همراهی شما
  بر عکس حق کسب و پیشه و تجارت که دارای مبنای قانونی دقیق و روشنی است، در خصوص تعلق حقوق زارعانه ، حق ریشه ، حق کارافه و … به زارع ، دهقان و … حکم قانون صریحی وجود ندارد. اما از آنجا که در عرف بسیاری از مناطق ایران حق زارعانه (ولو تحت عنوانهای متفاوت) محترم شناخته شده است و در برخی مقررات پراکنده مانند مقررات مربوط به اصلاحات ارضی نیز صحبت از این حقوق شده است در عمل پرونده های مختلفی با خواسته مطالبه حقوق زارعانه در دادگاه ها و دیوان عالی کشور مطرح شده است. برخی از قضات دیوان عالی کشور و دادگاهها در آرای خود حقوق زارعانه را پذیرفته اند اما برخی دیگر در پرونده های مشابه حاضر به پذیرش این حق نشده اند.
  صرف نظر از اختلاف موجود در رویه قضایی (اعم از رویه دیوان عالی کشور و دادگاهها) به نظر می رسد در هر مورد با توجه به عرف محل باید تکلیف موضوع را مشخص نمود. تأکید بر عرف از آن جهت است که اصولاً قانون، طرفین قرارداد را ملزم به تبعیت از عرف مسلم مربوط به هر موضوع می داند.
  بر این اساس اگر در عرف محل، چیزی به عنوان حق زارعانه یا هر عنوان مشابه دیگری، به مرحوم پدر شما تعلق می گرفته، آن حق به شما (ورثه) منتقل می شود.

علیرضا رضویارسال شده در 9:22 ق.ظ - ژانویه 19, 2021

سلام
مالک مغازه ای هستم که حدوده 40 ساله پیش به بانک اجاره داده شده است. در مورد تعیین حق کسب و پیشه با بانک مذاکره کرده ایم و به نتیجه مشترکی نرسیده ایم. کارشناس من اعتقاد به 10 درصد ارزش سرقفلی ملک به عنوان مبلغ کسب و پیشه دارد و بانک معتقد به 50 درصد آن. به دلیل نیاز شخصی درخواست تخلیه دارم. سوالم این است اگر به دادگاه مراجعه کرده و مبلغی که کارشناس من( کارشناس رسمی دادگستری ) به عنوان حق کسب و پیشه تعیین کرده است به صندوق دولت واریز کنم , می توانم حکم تخلیه فوری را دریافت کنم و کسب و کار خودم را بلافاصله راه اندازی کنم تا بعدا دادگاه در زمان مقتضی نسبت به بررسی موضوع در هیات های سه نفره و 5 نفره و … ؟
لازم به ذکر است که ملک به مدت دو سال است که خالی و بانک انجا را ترک کرده و هیچ کسب و کاری در آنجا انجام نمی دهد. حتی تابلو را یکسال است که برداشته است.

ممنون از لطف شما در پاسخگویی

  دکتر حسین علمیارسال شده در 8:44 ق.ظ - ژانویه 20, 2021

  با سلام و سپاس از همراهی شما
  1- تخلیه فوری با توافق طرفین ممکن است. هر چند در این مورد با توجه به اختلاف نظر طرفین در مورد مبلغ حق کسب و پیشه و تجارت بعید است بانک موافقت کند.
  2- در صورت عدم توافق موجر و مستأجر و تقاضای تخلیه موجر برای نیاز شخصی، لازم است این درخواست در قالب دعوی حقوقی با خواسته تخلیه به دلیل نیاز شخصی در دادگاه مطرح شود.
  3- در صورتی که دادگاه نیاز شخصی را احراز کند و در دادگاه هم بین موجر و مستأجر در خصوص مبلغ حق کسب و پیشه و تجارت توافقی حاصل نشود، دادگاه از طریق ارجاع موضوع به کارشناسی مبلغ حق کسب و پیشه و تجارت را تعیین می کند.
  4- به لحاظ قانونی نیازی به چند مرحله کارشناسی نیست و ممکن است حتی بعد از یک مرحله کارشناسی دادگاه تصمیم بگیرد.
  بنابراین اصولاً تخلیه فوری بدون موافقت مستأجر ممکن نیست.

حسین بنازادگانارسال شده در 7:58 ب.ظ - فوریه 8, 2021

سلام
مستاجر مغازه ای با ۶۵سال سابقه کسب و پیشه هستیم,مالک جدیدا جهت تجدید بنا پروانه ساخت گرفته تا از ماده ۱۵ استفاده کند وحکم تخلیه بگیرد,درصورتیکه چند ماه قبل طی دادخواستی اقدام به تعدیل اجاره به مدت سه سال را نموده,سوال اینست که با توجه به این که تا سه سال دیگر هنوز قرارداد داریم و ملک اصلی که مغازه ما جزیی از ان هست هیچگونه فرسودگی ندارد که باعث عدم استفاده از ان شود,مالک میتواند از ماده ۱۵ استفاده کند

– دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:43 ق.ظ - فوریه 9, 2021

با سلام و سپاس از همراهی شما
اگردر ضمن پرونده تعدیل اجاره بها (یا بطور مستقل) مدت اجاره تمدید شده باشد، مستأجر مالک منافع مورد اجاره تا پایان مدت قرارداد است و در نتیجه درخواست تخلیه مورد اجاره از سوی موجر قبل از انقضای مدت اجاره وجاهت قانونی ندارد. اما صرف درخواست تعدیل اجاره بها به معنی تمدید قرارداد نیست.

رضا حسینیارسال شده در 1:56 ب.ظ - فوریه 23, 2021

با سلام وادب : من محلی را که شامل سه اتاق قدیمی می باشد در سال 1390 بصورت مشارکتی از شخص که خود مستاجر بوده واز سال 1375 آنجا را بعنوان عکاسی اجاره کرده بود در اختیار دارم ودر قراردادی که بین ما وجود دارد قید شده که محل کسب از ایشان باشد و کار وفعالیت از من وماهیانه مبلغی به ایشان پرداخت گردداکنون ورثه مالک اقدام به طرح دعوی علیه شخص مورد نظر ومن کرده اند وتقاضای تخلیه نموده اند و مستاجر اول هم متقابلا تقاضای حق کسب وپیشه نموده است درحالیکه ده سال از کسب وپیشه را من انجام داده ام ولی او همه را برای خود می خواهد . اضافه می شود در اجاره نامه او در خصوص حق واگذاری بغیر چیزی قید نشده ضمنا مدت اجاره ایشان یکساله بوده ومستاجر حق الجاره را بعد از چند دیگر پرداخت نکرده است . آیا از حق کسب وپیشه احتمالی چیزی نصیب من می شود و اگر ایشان بعد از چند سال مبلغ اجاره را قطع کرده اصلا مشمول اخذ حق کسب وپیشه می شود. واگر ملک بعنوان سکونت اجاره شده باشد ومستاجر با توجه به ماهیت ساختمان استفاده تجاری از آنجا کرده هم مشمول حق کسب وپیشه می شود. با تشکر

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 3:11 ب.ظ - فوریه 24, 2021

  با سلام و سپاس از همراهی شما
  1) مطابق قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1356، حق کسب و پیشه و تجارت فقط مربوط به محل های تجاری (کسب و پیشه و تجارت) است نه محل های مسکونی.
  2) مطابق قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 اگر در قرارداد به مستأجر اجازه انتقال به غیر داده نشده، مستأجر تحت هیچ شرایطی حق واگذاری مورد اجاره به غیر را ندارد مگر با اجازه موجر یا با اجازه دادگاه.
  3) مطابق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376 در قراردادهای اجاره ای که بعد از اجرای این قانون (سال 76) تنظیم شود به مستاجر حق کسب و پیشه و تجارت تعلق نمی گیرد.
  4) بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر سال 56 به موجر اجازه داده شده که در صورت عدم پرداخت اجاره بها ، تقاضای تخلیه عین مستاجره را مطرح نماید. با وجود این، تحت شرایطی ممکن است دادگاه با جریمه مستأجر از صدور حکم تخلیه خودداری کند.

حسین احمدزادهارسال شده در 9:56 ب.ظ - مارس 12, 2021

سلام من مغازه از پدرم رسیده ودر آن سرقفلی قید شده ۴سال پیش به من واگذار کرد با اجازه اوقاف وسرقفلی گرفتم حالا برای تمدید رفتنم گفتن که باید سند کسب وپیشه به ما بدن اعتراض کردیم گفتن در سند مادر اولیه که قبل از انقلاب بود مغازه شما سرقفلی پرداخت نکرده حالا ما اعتراض داریم که ما خبر نداریم و پدر هم سر قفلی را خریده

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:26 ق.ظ - مارس 13, 2021

  سلام و سپاس از همراهی شما
  مبنای قانونی حق کسب و پیشه و تجارت متفاوت از مبنای سرقفلی است؛ حق کسب و پیشه و تجارت ریشه در قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 دارد و «سرقفلی» ریشه در قانون روابط موجر و مستأجر سال 1376؛ هرچند قبل از قانون سال 76 هم مبادله سرقفلی بین مردم رایج بوده است.
  بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356، ایجاد حق کسب و پیشه و تجارت حقی است مخصوص مستأجر محل های تجاری (غیر مسکونی)؛ این حق بدون نیاز به توافق طرفین و بدون نیاز به مبادله سرقفلی بین موجر و مستأجر به وجود می‌آید.
  در حال حاضر، بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376، حق کسب و پیشه و تجارت صرفاً برای قراردادهای اجاره قبل از حاکمیت این قانون (1376) به رسمیت شناخته شده است.

احمد شاپوریارسال شده در 11:53 ب.ظ - مه 12, 2021

سلام.مالک یک مغازه در سال ۱۳۶۵ سرقفلی مغازه اش را واگذار کرده است.در سند تنظیمی اولیه سال ۱۳۶۵ و همچنین در سند تجدیدی در سال۱۳۹۱ نیز مستاجر حق واگذاری به غیر و حق تغییر شغل ندارد.از حق تعمیرات عمده و جزیی هم چیزی قید نشده است.از سال اجاره ۱۳۶۵ تاکنون نیز هیج گونه فعالیت صنفی و تجاری در مغازه نداشته است و هیچ کسب و کاری در مغازه مذبور راه اندازی نکرده است.همچنین بدون کسب اجازه در سالیان گذشته اقدام به ایجاد بالکن و تعمیر اساسی مغازه هم نموده است.حال سوال اینکه آیا براساس عدم فعالیت شغلی در این مدت،آیا مالک میتواند با حکم تخلیه مغازه را باز پس بگیرد؟در کل چگونه میتوان حکم تخلیه و عودت مغازه را از مستاجر با شرایط فوق الذکر گرفت؟در این رابطه حقوق و وظایف و شرایط مالک و مستاجر در این رابطه چگونه خواهد بود؟با تشکر

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 12:24 ب.ظ - مه 13, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  1- قراردادهای اجاره محل کسب قبل از سال 1376 تابع قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356 است.
  2- قراردادهای بعد از لازم الاجرا شدن قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376، تابع این قانون است.
  3- بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 اصولاً خاتمه مدت اجاره موجب حق تخلیه برای موجر نیست. اما در قراردادهای مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 76 با خاتمه مدت اجاره، موجر حق تخلیه دارد.
  4- در قراردادهای اجاره مشمول قانون سال 56 به صرف برقراری رابطه استیجاری برای مستأجر حق کسب و پیشه و تجارت ایجاد می شود. عدم فعالیت مستاجر در میزان حق کسب و پیشه موثر است.
  5- بر اساس قانون سال 56 تغییرات اساسی در مورد اجاره می تواند موجب حق تخلیه برای موجر و اسقاط حق کسب و پیشه شود؛ منوط به این که تغییرات به گونه ای باشد که به نظر دادگاه اصطلاحاً تعدی و تفریط محسوب شود.

شاهین رستمیارسال شده در 3:46 ق.ظ - مه 14, 2021

درود بر شما:مغازه ایی در سال ۶۵ با قراداد محضری به مدت یکسال به شخصی اجاره داد صرفا برای یک شغل خاص،شروط قرارداد ۱-بدون اجازه مالک حق واگذاری به غیر را ندارد و۲-حق تغییر شغل رو هم ندارد،مستاجر با اینکه چند باری تقاضا تغییر شغل داده ولی از آن زمان تاکنون هیچگونه را در مغازه فوق دایر نکرده و فعالیت شغلی نداشته است،حال سوال این است که با شرایط موجود درخواست تخلیه از سوی موجر وجود دارد؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 3:34 ب.ظ - مه 14, 2021

  با سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  اصولاً قراردادهای اجاره مربوط به محل های تجاری قبل از لازم الاجرا شدن قانون روابط موجر و مستأجر سال 1376، تابع قانون روابط موجر ومستأجر مصوب سال 1356هستند. بر اساس قانون سال 56 ، خاتمه مدت قرارداد موجب ایجاد حق تخلیه برا ی موجر نیست زیرا مطابق این قانون برای مستأجر محل تجاری، حق کسب و پیشه به وجود می آید.
  همچنین بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356 ایجاد حق تخلیه برای موجر محدود به موارد معینی است که در خود قانون مورد اشاره قرار گرفته است، مثل درخواست تخلیه برای نیاز شخصی موجر یا درخواست تخلیه به دلیل تخلف مستاجر. بر اساس قانون فوق، موارد مورد اشاره در متن سوال جزء موارد تخلیه به درخواست موجر محسوب نمی شود.
  لازم به ذکر است استثنائاً در قراردادهای مشمول ماده واحده الحاقی به قانون روابط موجر و مستأجر سال 56 (مصوب 65/8/15) با خاتمه مدت قرارداد در صورت تقاضای موجر، مستأجر مکلف به تخلیه است.

  با توجه به پیچیدگی مقررات مربوط ، اخذ مشاوره دقیق حقوقی متناسب با شرایط قراردادی خودتان توصیه می شود.

   علیارسال شده در 1:07 ق.ظ - مه 24, 2021

   سلام.

   اینجانب قصد خریدو ساخت ملکی تجاری را دارم.این ملک دارای 4 باب مغازه است.در سند قطعی غیر منقول مالک فعلی که از مالک قبلی خریداری نموده قید شده که این 4 باب مغازه طبق اجاره های با شماره وتاریخ مشخص و همگی قبل سال 56 به متصرفین واگذار شده و این سند از لحاظ سرقفلی اعتبار ندارد و فقط عین ملک به استثناءسرقفلی انتقال یافت..آیا اگر من این ملک را بخرم برای تخریب باید قیمت سرقفلی را به مستاجرین بدهم یا حق کسب وپیشه؟با توجه به اینکه در اجاره نامه های قبل سال 56 هیچ اشاره ای به واگذاری سر قفلی نشده است و همگی اجاره نامه ها توسط مالک اسبق به عنوان موجر میباشد.اما در این سند قطعی اشاره به واگذاری سرقفلی شده است.
   ضمنا اینکه آیا اگر مغازه ها دارای سرقفلی باشند ارزش قیمت کارشناسی بالاتر از حق کسب و پیشه است ؟

   با سپاس

    – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 2:05 ب.ظ - مه 24, 2021

    سلام و سپاس از همراهی شما
    1- اصولاً قراردادهای اجاره مربوط به محل های تجاری (محل کسب یا پیشه یا تجارت) مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1356 هستند.
    2- بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر سال 56 ، حق کسب و پیشه بدون نیاز به ذکر در قرارداد ایجاد می شود. بنابراین مستأجرین مورد اشاره دارای حق کسب و پیشه هستند.
    3- بر اساس قانون مورد اشاره اصولاً درخواست موجر(یا مالک) برای تخلیه محدود به موارد مشخص شده در قانون است. مثل نیاز شخصی موجر یا اخذ پروانه برای احداث ساختمان جدید یا تخلف مستأجر و … .
    4- بر فرض این که شرایط قانونی لازم برای درخواست تخلیه از سوی موجر وجود داشته باشد، در صورت عدم توافق طرفین (موجر و مستأجر)، دادگاه از طریق ارجاع به کارشناس قیمت روز حق کسب و پیشه یا سرقفلی را مشخص می کند.
    4- به لحاظ قانونی سرقفلی و حق کسب و پیشه دارای مبانی قانونی متفاوتی هستند با وجود این در مورد فرض سوال شما برخی حقوق دانان و قضات دادگاه ها بین سرقفلی و حق کسب و پیشه فرق عملی قائل نمی شوند بر خلاف برخی دیگر که هر دو را به تفکیک معین می کنند.
    5- در زمان کارشناسی به منظور تعیین میزان حق کسب و پیشه ، شرایط ملک و اینکه در قرارداد، سرقفلی هم مبادله شده یا نه ، مورد توجه قرار می گیرد. اگر هم بین آنها ( سرقفلی و حق کسب و پیشه) تفکیک شود، تخلیه به منظور احداث ساختمان جدید منوط به پرداخت هر دوی آنهاست.

    با توجه به تنوع مقررات مربوط به موضوع سوال شما و آثار مالی قابل توجه آن، بهتر است قبل از هر اقدامی مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری با تجربه را مد نظر داشته باشید.

حامدارسال شده در 5:20 ب.ظ - مه 14, 2021

درود بر شما .من مالک ملکی هستم که درآن سه باب مغازه سرقفلی( قبل سال1356) وجود دارد که با توجه به اخذ پروانه ساختمانی و درخواست تخلیه برای ساخت ملک ,تا این لحظه حاظر به تخلیه نشده اندو کار به شکایت دادگاه کشیده شده است. مستاجرینحاضر به فروش نمیباشندولو به قیمت کارشناسی و خواستار متراژ سرقفلی ازساختمان جدید هستند وحاضر به فروش سرقفلی نمیباشند ,لذا من مالک فقط راضی به مبلغ پرداخت قیمت کارشناسی به سرقفلیها میباشم و نمی خواهم که بعد از بازسازی ,مجددا مغازه سرقفلیرا در خدمتشون بزارم …
خواسته مستاجرین سرقفلی از لحاظ قانونی چگونه است
با تشکر از مساعد شما

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 8:13 ب.ظ - مه 14, 2021

  سلام و سپاس از همراهی شما
  همانطور که در متن مقاله توضیح داده شده ، تخلیه به منظور احداث ساختمان جدید یکی از مواردی است که بر اساس قانون، موجر حق تخلیه دارد.
  در این فرض، در صورت عدم توافق طرفین، ارزش حق کسب و پیشه توسط دادگاه و از طریق جلب نظر کارشناس تعیین و تخلیه انجام می شود.
  بنابراین مستأجرین نمی توانند مانع حق مالک برای احداث ساختمان جدید شوند. همچنین صرف حق سرقفلی یا حق کسب و پیشه مانع تخلیه و یا باعث ایجاد حقی برای مستأجرین برای شراکت آنان در ساختمان آینده نخواهد بود مگر این که در قرارداد چنین حقوقی برای مستاجرین پیش بینی شده باشد و یا هنوز مدت قرارداد اجاره تمام نشده باشد.

علویارسال شده در 1:34 ق.ظ - مه 17, 2021

باسلام واحترام
مغازه ای درسال56 با اجاره نامه رسمی در دفترخانه به مدت سه سال اجاره شده است ومبلغ اجاره نیز تاکنون در موعدمقررپرداخت شده مغازه هم مالک جدید دارد یکی از شروط اجاره دقیقا قید شده “مستاجرین حق انتقال مورد اجاره بغیر را با استثنای چند شغل مزاحم ازقبیل آهنگری ونجاری و…دارد وبعدمستاجرین تعهدنمودندکه چنانچه پس از انقضای مدت مقرره ویا در اثنا مدت پس از فسخ مورداجاره را تخلیه وتحویل موجرندهدملزم است که اجرت المثل ایام دیرکردرا معادل اجرت المسمی تادیه نماید” اکنون وراث مستاجر قصد انتقال منافع مغازه بعنوان سرقفل بغیردارند. آیا: 1- بعنوان سرقفل میتوانند انتقال دهند؟ 2- رضایت وحضورمالک جدید نیاز است؟ 3- اتمام مدت اجاره حقی برای مالک جدید ایجاد می نماید؟باتشکرازلطفتان وسایت مفیدتان

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 2:59 ب.ظ - مه 17, 2021

  سلام و سپاس از همراهی و اظهار لطف شما
  1 و 2- مالکِ سرقفلی (مستأجر) در چهارچوب توافقات قراردادی حق انتقال آن را دارد و این انتقال نیازمند موافقت جدید مالک نیست زیرا فرض این است که مالک (موجر) قبلاً در قرارداد این اجازه را به او داده است.
  3- مالک جدید، قائم مقام مالک اولیه است و حقی بیشتر از موجر اولیه ندارد. بنابراین همانطور که صرف خاتمه مدت برای موجر اولیه حق تخلیه ایجاد نمی کند، مالک جدید هم به صرف خاتمه مدت حق تخلیه ندارد.
  همچنین ورثه مستأجر اولیه قائم مقام او محسوب می شوند و مالکیت حق کسب یا پیشه یا تجارت نیز در چهارچوب مقررات ارث به آنان منتقل می شود.

علویارسال شده در 2:00 ق.ظ - مه 18, 2021

سلام واحترام
سپاس وتشکرازپاسخ دقیق وسریع آن بزرگواران انشالله همیشه سلامت ، موفق وسربلند باشید علوی

حامدارسال شده در 8:35 ق.ظ - ژوئن 9, 2021

با درود فراوان خدمت شما و تشکربابت راهنمائی و پاسخ به سوال قبلی …
آیا مستاجر سرقفلی که قبل از سال 1356 مکان را دراختیار دارد ,به جز حق سرقفلی (که در دادگاه و توسط کارشناسان تعیین شده )که قرار بر پرداخت آن شده است و من میبایست پرداخت کنم تا مکان را تخلیه کند ,میتواند بعد از اخذ مبلغ حق سرقفلی ,تقاضای حق کسب و پیشه را بنماید ؟
یعنی اینکه در صورت پرداخت حق سرقفلی به مستاجر ,دیگر حق کسب و پیشه شامل ایشان(مستاجر) نمیشود ؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 5:57 ب.ظ - ژوئن 9, 2021

  سلام و سپاس از همراهی و اظهار لطف شما
  به لحاظ اصولی هنگام ارجاع موضوع به کارشناسی باید کلیه حقوق مستأجر اعم از حق کسب و پیشه و سرقفلی تعیین و سپس رأی مبنی بر تخلیه در مقابل حقوق مورد اشاره صادر شود. بر این اساس حتی اگر در رأی دادگاه فقط سرقفلی و یا فقط حق کسب و پیشه ذکر شود، جمع هر دو حق فوق، مورد نظر دادگاه بوده است و موجبی برای مطالبه مجدد نیست.
  با وجود این، بهتر است برای پرهیز از اختلاف مجدد، با مراجعه به دادگاه موضوع را توضیح دهید. ممکن است عدم ذکر حق کسب و پیشه در متن رأی، سهوی باشد و دادگاه رأی اصلاحی صادر کند. احتمال عدم توجه دادگاه هم وجود دارد.

سولماز ایمانیارسال شده در 4:08 ب.ظ - ژوئن 29, 2021

سلام جناب دکتر
وقت بخیر. مغازه ای که متعلق به پدرم بوده به متراژ ۴۲ متر در سال ۶۸ به ۱ بنده خدایی بصورت سرقفلی واگذار شده است. سال ۱۳۹۲ پدرم فوت کرده و در تقسیم اموال مالکیت مغازه مذکور به بنده رسیده است. حال اگه من بخواهم مالکیت آنرا به مستاجر بفروشم قیمت گذاری و ارزیابی آن به چه صورت خواهد بود؟؟ ( لازم به ذکر است در قرارداد سرقفلی سهم یا درصدی برای مالک تعیین نشده است!) چون از ۲ بنگاه‌دار شنیده‌ام که ۱۰% یا ۲۰% از قیمت روز ملک رو مالک می‌تونه بر اساس قرارداد سرقفلی از مستاجر برای واگذاری مالکیت درخواست بکنه؟ آیا این موضوع درسته؟
اما در قرارداد درصدی برای مالک مشخص نشده؟ تکلیف چیست؟ لطفاً اگه مستند قانونی در این خصوص هست اعلام بفرمایید. با تشکر از وقتیکه که برای پاسخ می گذارید. 🙏🙏

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 10:12 ب.ظ - ژوئن 29, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  این طور که از سوال شما فهمیده می شود در حال حاضر شما مالک هستید و مستأجر دارای حق کسب و پیشه و تجارت. در این صورت اگر مستأجر بخواهد حق کسب و پیشه اش را به دیگری منتقل کند معمولاً برای جلب رضایت شما به عنوان مالک باید مبلغی (مثلاً 20 درصد) بپردازد. اما در فرض سوال که شما می خواهید ملکیت را به ایشان بفروشید نیازی به درج مطلبی یا درصدی برای مالک در قرارداد نیست. شما مالک هستید با هر مبلغی که توافق کنید می توانید ملکیت را به مستأجر و یا هر شخص دیگری بفروشید.

مهدیارسال شده در 10:44 ق.ظ - جولای 21, 2021

با عرض سلام وادب
پدر بنده از سال ۷۳ یک باب مغازه رو اجازه کردن و هر ساله اجاره خط جدید با مالک بصورت دستی و توافقی با افزایش ۲۰ درصد اجاره نوشته شده تا زمان فوت مالک که بعد آن یکی از وراث به عنوان وکیل خانواده با ما قرارداد جدید بست در سال ۹۳ و حالا بعد ۷ سال بدون قرارداد جدید اسرار به تخلیه ملک رودارن بفرمایید
۱ ) میتونن ما رو بیرون کنن
۲) ایا حق پیشه به ما تعلق میگیرد یا خیر

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 7:32 ب.ظ - جولای 21, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  قراردادهای اجاره محل کسب قبل از سال 76 مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356 هستند.
  بر اساس این قانون:
  مستأجر دارای حق کسب و پیشه است و به صرف خاتمه مدت اجاره، مالک نمی تواند تقاضای تخلیه نماید.

مقدسارسال شده در 8:10 ق.ظ - جولای 28, 2021

با سلام
مالک ملکی هستم که از سال 49 در اجاره بانک بوده و حدود 2 سال است که تخلیه نموده اند .با مراجعه به بانک درخواست خرید حق کسب و پیشه را نمودم که ظاهرا موافقت خود را اعلام نمودند ولی بعد از یک ماه ملک را به مزایده گذاشتند.مالک اولویتی برای خرید حق کسب و پیشه دارد؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 4:42 ب.ظ - جولای 28, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  قراردادهای اجاره محل کسب قبل از سال 1376 مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1356 هستند.
  بر اساس قانون سال 56 مستأجر اجازه واگذاری مورد اجاره و انتقال سرقفلی به غیر را ندارد، مگر با اجازه مالک و یا با اجازه دادگاه.
  بنابراین اگر شما به عنوان مالک (موجر) در قرارداد اجاره (یا بصورت جداگانه) اجازه واگذاری به غیر نداده باشید، بانک (مستأجر) بدون رضایت شما اجازه انتقال به غیر ندارد مگر با اجازه دادگاه. اجازه دادگاه از طریق طرح دعوی به طرفیت شما (مالک/موجر) انجام می شود. در این صورت شما (موجر) برای پرداخت حق کسب و پیشه با قیمت کارشناسی اولویت دارید. همچنین می توانید با هم تواقق کنید.

ناشناسارسال شده در 5:32 ب.ظ - آگوست 8, 2021

ممنون از توضیحات کامل و تخصصی شما.
اجازه واگذاری به غیر داده شده است.آیا در این صورت هم اولویتی برای خرید موجر وجود دارد؟
مگه میشه مستاجراولیه با انتقال حق کسب و پیشه به شخص ثالث و عدم رضایت مالک قرارداد ببنده؟

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 7:47 ب.ظ - آگوست 8, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی و اظهار لطف شما
  1) بحث اولویت، زمانی مطرح است که مستاجر اجازه واگذاری به غیر نداشته و از طریق دادگاه خواستار صدور حکم تجویز انتقال منافع باشد وگرنه مستأجر دارای حق واگذاری، بدون اطلاع مالک هم می تواند حق خویش را اعمال کند.
  2) مستأجر اولیه ای که اجازه واگذاری به غیر ندارد، با اجازه دادگاه می تواند حق کسب و پیشه اش را در قالب قرارداد رسمی به شخص ثالث واگذار و نماید.

نجم الدین جعفریارسال شده در 1:11 ب.ظ - سپتامبر 16, 2021

سلام مغازه ای را پنج سال پیش اجاره نموده ام و پنج سال مشغول فعالیت در آن بودم الان صاحب ملک در خواست تخلیه کرده مشگل تخلیه ملک را ندارم شغل بنده نان فانتزی است اون زمانی که مغازه احداث کردم جواز فانتزی آزاد بود به همه میدادن ولی الان سه چهار سال است که دیگه هیچ جواز نانوایی نمیدهن صاحب مغازه طمع کرده میگوید جواز برای خودم هست نمیدهم که جابحا بکنی ( جواز نانوایی قابل انتقال و جابجایی میباشد) الان میخواستم ببینم برای بنده که جواز به نامم نبوده ولی تو اداره بیمه بابت همین مغازه کارفرما بنده هستم و هم در اداره بهداشت و شاهدان زیادی هم برای ادعای خود دارم و قرارداد هم دارم میتوانم در خواست حق کسب پیشه کنم

  – دفتر وکالت و داوریارسال شده در 9:28 ق.ظ - سپتامبر 18, 2021

  سلام و درود و سپاس از همراهی شما
  اصولاً در قراردادهای اجاره بعد از لازم الاجرا شدن قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1376 ، برای مستأجر حق کسب و پیشه و تجارت ایجاد نمی شود.

سوال یا دیدگاه‌تان را با ما در میان بگذارید